VIKEND VODIČ: MARAKEŠ ZA ONE KOJI ŽELE VIŠE

Sve što ste želeli da znate, ali niste imali koga da pitate...

Verzije ovog vikend vodiča žive svoj živote u inboxima mojih prijatelja, ali hajde pokušaću da se svedem i da vam predložim najbolje lokacije u Marakešu. Iako je to baš teška misija… Marakeš je fantastičan, vibrantan, neočekivan, zabavan, magičan, drugačiji…doobroo, i haotičan, ali zato sam ja tu da vas pridržim u ovoj avanturi. Realno, ovaj grad jeste materijal za veliki PDF vodič, ako vas ta ideja bude držala i pošto stignete do kraja ovog teksta, pišite mi, da vidimo šta tu može da se napravi.

Marakeš mi je nepristojno dugo bio na listi za obići, ali nekako dok sam gledala slike online, nisam uspevala da ga uhvatim ni za rep ni za glavu, gde je centar grada?! Da li su to stvarno majmuni i zmije? Kakve su to palate i raskošne bašte? Kako doći do njih?! Gde treba odsesti? U glavi mi je bio haos jednak onome koji vlada na trgu Jemaa el-Fnaa. I nije da moja zbunjenost nije imala svoje uporište, sve što želite da vidite zapravo jeste iza zidina, ili na krovu, tako da je orijentacija talenat koji je na ceni na ovom mestu.

Lutanje po medini (starom jezgru) je potpuno luda misija, iako kažu da Google mapa nije baš pouzdana, ja sam sa njom uspevala da projezdim (prebacivanje na e-sim, ili internet u romingu će vam sačuvati živce – ne štedite na tome) kroz lavirinte i da se dokotrljam gde je trebalo. Plus, tu sam se zatekla nekoliko dana posle velikog zemljotresa i deo putovanja sam bila sama, tako da su pitanja o bezbednosti preterana. Budite pažljivi kao i na svakoj velikoj turističkoj lokaciji i sve će biti okej.

Takođe, ne zaboravite da je potrebno da izvadite vizu, a dobro je znati da sve možete da završite online. Opcije za letove iz Beograda su mršave, ja kao svaka malo praktična žena predlažem da ujutru letite preko Rima, odete na pijani ručak u centru, a zatim se vratite na aerodrom i sa RyanAir-om odletite za Marakeš. Samo da je veselo! Ukoliko stižete noću i odabrali ste smeštaj u medini, obavezno se najavite svom hotelu i zakažite transfer, jer neko mora da izađe po vas i sprovede vas od ulice gde taksi staje do tačne lokacije hotela. Dobra organizacija je pola zdravlja.

GDE SPAVATI?

Kad smo kod hotela Marakeš je Diznilend za sve one koji vole dobro dizajnirane hotele, a oni ovde nisu preskupi. Vrlo simpatičnu sobu sve sa doručkom možete platiti oko 40 evra i uz zdrav razum i proveravanje smeštaja na mrežama vrlo je teško iznajmiti nešto što ne valja. No, sa druge strane toliko je luksuznih hotela da je teško ne odoleti prebacivanju budžeta i sebi priuštiti boravak u pravim palatama i to po ceni koji bi u Evropi platili za tek okejiš smeštaj.

Jedan od mojih superfavorita jeste Rosmary Riad iza kog stoji osnivačica brenda LRNCE, u koji sam oduvek zauvek zaljubljena. Laurence je osim što je neverovatno kreativna i predivna osoba, pa je iskustvo boravka tu zaista nešto posebno (ponekad organizuje i radionice oslikavanja keramike na krovu. što se ne propušta).

Svi oni koji žele da saznaju kako izgleda kombinacija uticaja Maroka i ljutog minimalizma bi trebalo da bukiraju hotel Maison Brummell Majorelle. I sama zgrada u puder roze nijansi je genijalna, a detalji u enterijeru će vas raspametiti.

Ukoliko želite skrivenu oazu koja je udaljena od medine (a opet dovoljno blizu da možete i peške) birajte Dar Rhizlane. Ovo je pravi skriveni biser koji su mi otkrili svetski putnici istančanog ukusa, Sofisticirani hotel je idealna baza za one koji žele tajno sklonište sve sa drvećem mandarina i grejpa, kaskadama bugenvilije, palmama i bazenom okruženog belim krevetima gde možete malo pauzirati od ludila grada.

ŠTA OBIĆI?

Yves Saint Laurent je jednom rekao „pre Marakeša je sve bilo crno“ i ja samo mogu da kažem: aposlutno si u pravu dragi moj Yves. Nijanse i kombinacije boja koje ćete tamo videti progoniće vas dugo, dugo, dugo i prilično sam uverena da je nemoguće otići u Maroko i ne poželeti da se vratite i pre nego što ste ga napustili. Te, naravno prva stanica za obilazak je YSL muzej, čiju predivnu zgradu je projektovao Studio KO.

Sledeća stanica je iz kategorije „da ti pamet stane“, ali nažalost istovremeno i najpopularnija lokacija u Marakešu. Jardin Majorelle su 2001. godine osnovali Yves Saint Laurent, Pierre Bergé i Madison Cox. Zaslepeće vas jarkom plavom bojom, a oduševiti baštom ispunjenom fontanama i kaktusima. Unapred bukirajte kartu kako biste bili sigurni da ćete ući.

Medresa (škola) Bin Youssefa je nekada bila najveća u severnoj Africi i sagrađena je u XIV veku. Prošetajte se po učionicama bez prozora, istražite dvorište, zavirite u odaje za molitvu. Probajte da pojmite sve šare, ukrase, drvene panele, ornamente na stubovima, nemoguća misija.

GDE JESTI?

Hrana nije nešto čime sam bila oduševljena (ali pored takve jedinstvene vizuelne gozbe, nekako mi to nije ni bilo bitno), uglavnom se sve sprema u tažinu, tradicionalnoj keramičkoj posudi. Odnosno, sve je interesantno dok ne shvatite da ćete konstantno jesti varijacije sličnog jela. Srećom, postoje i drugačije opcije. La Famille je vegeterijanski restoran koji svakog dana nudi izbor od tri jela u zavisnosti od toga šta je tog dana bilo najsvežije na pijaci. U restoranu su zaposlene samo žene, rezervacija je neophodna, a upravo je u produkciji i njihova prva zbrika recepata.

Farmers je restoran koji hranu pripema od namirnica koje dobavlja sa imanja Sanctuary Slimane koji je smešten na obroncima grada. Kuhinja je otvorena, pa možete posmatrati šefa Driss Alouija i njegov tim na delu. Pored sveže hrane, ponosni su na svoju listu prirodnih i organskih vina.

Plus 61 je restoran u modernom kvartu – Gueliz. Enterijer je s namerom sveden i vrlo umeren, jer je naglasak na jelovniku. Ovo mi je možda i omiljeni restoran u Marakešu, služe kombinaciju marokanskih, australijskih i mediteranskih ukusa (znam, znam, ali to sve jako dobro zajedno funkcioniše). Jelovnik je dizajniran za deljenje, zalijte odličnim koktelima i obavezno će se onda tu desiti i puno smeha.

GDE IZAĆI?

Kod mene je obavezno zagrevanje za noć, toliko volim dan da želim da iscedim svaki njegov trag, tako da bez pogovora idemo u istraživanje rooftop restorana i barova koji pružaju grad kao na dlanu. El Fenn je klasik Marakeš ponude, hotel je danas jednako svež kao i pre 20 godina kada je otvoren, njihov butik u prizemlju je nezaobilazan, isto kao i bar na krovu gde su prugice ukombinovane uz floralne motive, ali uz mermer i sitne zelene pločice. Sve to izgleda jako, jako dobro, a iako su ljubazni rezervacija se preporučuje.

Rooftop bar hotela Nobu zauzima čitav krov kružne zgrade u kojoj je smešten hotel. Tu je i bazen koji prati kružnu temu, zakloni od kanapa i lusteri od trske koji vijore na toplom afričkom povetarcu. Pogled od 360 stepeni na ceo grad dovoljna je preporuka, ali dodaću da služe dobar sušiji po kome je ovaj lanac poznat, dok u kasnim popodnevnim časovima DJ preuzima muzički pult.

Dada je najnovije mesto u ovom deljenju, radi se o genijalno uređenoj multifunkcionalnoj zgradi od 4.000 kvadrata. Dada je galerija, knjižara, restoran, kafe, speakeasy bar, hub kulture… Nekada je tu bila glavna autobuska stanica, a sada je kul prostor koji je uredila Anne Favier iz studija Fleurus. Odvojte vreme i natenane istražite ovaj koncept.

I da li idemo da plešemo sa ženama koje igraju sa svećnjacima na glavama? Naravno da idemo! Comptoir Darna je kultni restoran čija atmosfera se pretvara u žurka svako veče posle nastupa plesačica tačno u 10 uveče. Klub postoji već 25 godina i radi sve do 3 ujutru – nezaobilazno mesto!

PLUS

Iako je šoping na ulici i u malenim ulicama privlačan i zabavan (kaftan i babouche papuče se podrazumevaju, mada bih ja dodala i lampe, tepihe i nekoliko korpi), moj savet je da odete i istražite radnje kul modernih brendova. Moro je koncept radnja koja funkcioniše u okviru istoimenog hotela, ako želite ručno oslikani svileni kimono, ili pleteni set za plažu, ili kožne torbe sa reljefom predlažem da ih tamo potražite.

Već sam vas slala kod LRNCE čije kreacije možete kupiti i njenom hotelu, ali zaista je šteta ne obići njen studio, da sam mogla kući bih poslala ceo vagon ćupova, oslikanih tanjira i tapiserija. I nekako to planiram da izvedem u nekoj od sledećih poseta.

La Sultana je divan hotel od pet zvezdica koji bi trebalo da otkrijete čak i kad niste njihovi gosti, prevashodno zbog spa centra. Odaberite Royal Hammam tretman koji obećava kupanje, piling crnim sapunom i masku za telo. Samo iskustvo je na ivici realnog i zapravo podrazumeva da će vas žena oribati u parnom kupatilu, polivaće vas toplom vodom iz keramičkog lavora, pa će vam oprati i kosu.

Naravno da mi je mozak išao u svim smerovima dok sam se topila i pitala šta mi je ovo trebalo, ali posle nekog vremena vrućina u parnom kupatilu isključi vam misli, a kad napokon ponovo dobijete svoj mekani bade mantil nazad onda sve postaje jasno. Dok sam ležala pored bazena osećala sam se kao da sam bila u majčinoj utrobi i da sam se iznovala rodila, a elastičnost i hidriranost kože posle tog tretmana je bila nikad više ponovljena. Za nas iz zapadnog sveta celo iskustvo je čudno, ali hej vrlo je lako naviknuti se na dobre stvari. Definitivno bih bukirala ponovo.

Na nekih 40ak minuta od grada smešten je i genijalni mali hotel Farasha, gde se često održavaju dnevne žurke, festivali i gostovanja zanimljivih kuvara. Preporučujem da pratite njihov Instagram i bukirate posetu, plivanje u 50 metara dugačkom bazenu usred maslinjaka u ruralnom delu Maroka je zbilja nešto posebno.

I okej, ovo je definitivno više nego što normalna osoba može zipovati u vikend, ali imam barem još ovoliko smernica! Zapravo mi je jasno da i sama moram čim pre na još jedan krug direktno u epicentar inspiracije. Jer ako ste u nekom kreativnom rasulu Maroko će vam objasniti koliko još lepote ima na svetu i na koliko još različitih načina možete uposliti svoj um. Pa, srećan nam put!

Related articles

Subscribe

Karakaš newsletter

Prijavite se za avanturu za koju ne morate da se pomerite dalje od sopstvenog inboxa. Vodiči, skrivene adrese i inspirativne lokacije, sve to i više, stiže vam direktno u sanduče iz Karakaš pera. Bukmarkujte mudro.