DIZAJN: ENTERIJER KOJI JE ČISTO LETO!

Kuća za odmor u Sidneju donosi jasnu asocijaciju na leto koje nikada ne prestaje...

Dobri enterijeri mogu da me oraspolože, tek tako, u trenutku! Kad vidim kombinaciju oblika, boja i paterna koja je originalna, smislena i moćna, doslovno zaboravim da sam ikada bila zle volje. Gravitiram ka enterijerima koji su razigrani, gde su boje sastavni deo i gde ne postoji strah kada je kombinovanje elemenata u pitanju. Imam celu listu dizajnera koji to postižu sa takvom lakoćom da se često zateknem kako proučavam njihov rad skoro sa strahopoštovanjem. U mom folderu „omiljeni“ na istaknutom mestu je Yasmine Ghoniem i njen studio YSG. Postoje od 2020. godine, ali vrlo brzo su se silovito nametnuli kao jedni od najmaštovitijih.

Yasmine je poreklom iz Egipta, a detinjstvo je provela između Kuvajta, Saudijske Arabije i Sidneja, studirala je u Americi, a zatim se posvetila muzičkoj karijeri. Da bi 2013. napravila zaokret ka dizajnu, koliko je to bila dobra odluka pokazuje činjenica da je za svoj rad dobila nekoliko desetina nagrada širom sveta.

Postoje kuće i kuće, a postoje i one čija arhitektura i enterijer se jedino mogu opisati kao spektakl, dizajn alhemija, maleni šlog od lepote. Upravo je to slučaj za kućom za odmor “La Palma” iza čijeg izgleda stoji upravo studio YSG. Za početak položaj nekretnine je tema za sebe, nalazi se na uzvišenju odakle pogled puca na pučinu, a arhitekte su odlučile da to bude fokus tačka i polazna stilska inspiracija.

Oni su mislili u pravcu Meksika i obale Mediterana i stvorili su mesto koje je ugodno, toplo, zabavno i šik. Radi se o onoj vrsti uređenja koja deluje logično i jasno, što je upravo najteže postići u arhitekturi. Perfektan balans dostignut je kroz vrlo odvažnu igru svim elementima: od boja, preko printova, sve do materijala koji su mahom prirodni.

RETRO ŠIK LETOVALIŠTE

Postojeću građevinu su renovirali, najpre su zamenjeni prozori i front je kompletno otvoren ka pučini. Ono što su vlasnici zadali arhitektama kao brif jeste njihova želja da se u ovoj kući osećaju kao u evropskom rizortu negde u Španiji, ili Francuskoj. Želeli su prstohvat nostalgije i taj vajb šik letovališta gde i dalje suvereno vlada elegancija prohujalih vremena. Takođe, zadali su im i naizgled nemoguć zadatak – da kreiraju iluziju večnog leta.

No, YSG tim se nije dao obeshrabriti, Yasmine Ghoniem i njen tim su ručno oslikali palme, ptice i ribe na zidovima dečije sobe, obeseili su prugaste lustere od rafije nalik sombrero šeširima iznad trpezarijskog stola i presvukli su jastuke u tkaninu sa printom tropskog voća. Zatim su proširili polje svoje igre i dodali su crveno-beli šahovski motiv duž zida u dnevnoj sobi, tik iznad umetničkih slika. Takođe isti motiv je ponovljen na širokim stepenicama koje vode na terasu, koje pored estetske funkcije, imaju zadatak da spreče eventualno spoticanje.

PLAŽNI KLUB

Ono što je u ovom primeru znalački postignuto jeste da je granica između enterijera i eksterijera u potpunosti zamućena. Nekadašnje sive ploče su uklonjene i sada su oko bazena postavljene pločice u vidu šahovskog polja u kombinacije nežnoroze i krem nijanse. Nekadašnji stubići ograde visokog sjaja prefarbani su kako bi se izbegao odsjaj. I realno, u zavisnosti od doba dana i ugla posmatranja kuća može izgledati kao odmaralište na Francuskoj rivijeri ili moderni plažni klub na Ibici, ili Kankunu.

Enterijer obiluje tonovima i teksturama koje podsećaju na obalu: u trpezariji, plafoni boje crvene narandže asociraju na nebo u vreme zalaska, dok ručno oslikani araberske na plafonu i pod od mermera od ružičastog mermera čine sobu za odmor aposlutno neodoljivom. Dekor je eklektičan i sadrži brojne interesantne elemente uključujući glinene vaze, jastučiće od svile kimona, orijentalne tanjire, aktove u Matisse stilu, jastuke sa zebra šarama i predmete inspirisane rodeom.

MAESTRALNA UPOTREBA BOJA

Zapravo, ono što je zadivljujuće jeste da je ovde u potpunosti izbegnuta uobičajna izvedba kuće na moru, nekadašnji vlasnici ove kuće koja je sagrađena dvehiljaditih su je uredili baš u tom očekivanom stilu, ali danas posle YSG intervencije tu nije preživeo nijedan drveni brodić niti niska školjki na kanapu.

Umetnička slika velikog formata iznad sofe umnogome je insirisala kolor šemu u dnevnoj sobi, a zatim je to preneseno na ostale prostorije. Dosta vremena dizajneri su proveli u potrazi sa pravim tekstilom, sve dok nisu pronašli printove koji kombinuju voće, životinje i etno motive u stilu koji se može opisati kao mediteranski.

Boja terakote „krade show“, baštenski nameštaj je presvučen u pikantnu boju cveta đumbira, dok se svuda provače detalji u žutoj i narandžastoj boji, očigledno inspirisane citrusima. Crno bela prugasta tenda koja se pruža dužinom terase je „tačka na i“ koja dodaje dah sofisticiranosti. Tako suvereno korišćenje i kombinovanje boja ne iznenađuje, budući da je YSG studio nagrađen od strane australijskog magazina Belle upravo u kategoriji – najbolje korišćenje boja u enterijeru.

Sve sobe imaju izlaz na ogromnu terasu, a zahvaljujući kliznim vratima u potpnosti se mogu otvoriti i tako napraviti potpuna konekcija sa prirodom. Uz to sav baštenski nameštaj je pozicioniran tako da svakom gostu pruža priliku da se posveti šouu koji je svako veče bez izuzetka na programu: zalasku sunca. Predlažem vam da odvojite malo vremena za proučavanje detalja jer ova kuća krije pregršt inspirativnih rešenja. Teleport na obalu kreće sada!

FOTOGRAFIJE: Prue Ruscoe

Related articles

Subscribe

Karakaš newsletter

Prijavite se za avanturu za koju ne morate da se pomerite dalje od sopstvenog inboxa. Vodiči, skrivene adrese i inspirativne lokacije, sve to i više, stiže vam direktno u sanduče iz Karakaš pera. Bukmarkujte mudro.