Biranje prave knjige je još pipavije od izbora od toga šta pustiti na Netflixu, jer su ulozi značajno veći: treba mi nešto što će me zabavljati danima, ali mora biti dobro napisano, nikako banalno i moram imati onaj fini osećaj satisfakcije kad stignem do poslednje strane, idealno da mi se javi želja da obrinem sve još jednom ispočetka – pravo niz tobogan.
Nije lako zadovoljiti tu mrežu zahteva, ali uz dobar slalom kroz preporuke onih kojima verujem, za sada je dobro. Ono što sam uradila u prošloj godini jeste da sam ukinula pretplatu na Netflix i tako oslobodila dodatno vreme za čitanje. Long story short, čitam puno i praktično bez prestanka. Problem sa gomilanjem knjiga sam rešila tako što sam zauzela deo kredenaca u kuhinji, ali i prelaskom na čitanje na tabletu (imam nekoliko knjiga i na telefonu koje čitam u međusmeni).
U nekoj sam fazi kad želim da je lagano, ali smisleno, da čitanje teče kao brzi potok i da je sve smešteno u sadašnji trenutak. Zato su mi savremene spisateljice izbor ovih dana. Zabavne su, pametne i duhovite! U ovom Book Club vam predlažem 6 naslova u kojima sam baš, baš uživala.

Sally Rooney je lak pogodak, od kad se pojavila na književnoj sceni svi smo postali opsednuti njenim stilom koji iako pitak nas svako malo oštro zaustavlja da razmislimo o pročitanim redovima. U voz njenih fanova ukrcala sam se dosta rano, a poslednji roman zapečatio je tu ljubav. “Intermezzo” je priča o porodici, normalnosti, osećanjima, gubitku, društvenim normama i potrazi za smislom u svakodnevici. Tu je dosta pitanja šta bi trebalo, da li je sve okej i koliko daleko (ili uopšte) treba da idemo zarad uklapanja u društvo? Istinska poslastica posle koje ćete se osećati kao da radite nešto pametno sa svojim životom, što je začuđujuće redak osećaj, a tako, tako dragocen!
BONUS POENI: Shvatićete da vaša porodica definitivno nije najčudnija. I koga briga! Radimo šta nas veseli.


Dolly Alderton je moja ljubimica! Priznajem da sam njenu knjigu „Everything I Know About Love“ uzela zbog genijalno dizajnirane naslovnice, ali zapravo me je kupila pravim ženskim situacijama modernog doba. Tako je „Ghost“ obavezna lektira za sve one koji pokušavaju da se snađu na dajting aplikacijama modernog doba. Njena poslednja knjiga „Good Material“ je prava savremena ljubavna priča: pomalo propala, haotična i neizbežno zbrkana. Ono što je genijalno jeste da umesto da počne od najlepših trenutaka na početku zatičemo glavnog junaka Andya na samom dnu.
BONUS POENI: Jeste, istina je, niko od nas nema jasnu predstavu šta radimo, ali poenta je da nas to ne obeshrabri. Plivaj, Dori!


Coco Mellors je svet zaludela svojim prvencem „Cleopatra and Frankenstein“ (sjajan roman, ako do sada niste, dodajte ga na read listu), a prošle godine ponudila nam je „Blue Sisters“. Priča prati četiri sestre, njihove uspone i dosta česte padove. Beskompromisno grebe ispod površine i fokus stavlja na osećanja u njihovoj sirovoj formi. Sve je prožeto ljubalju, ali začinjeno krivicom, prebacivanjem, besom i velikom tugom. Coco je majstorica da se dotakne mračnih tema kao što su depresija, samoubistvo, alkoholizam, narkomanija i neverstvo. Zahvaljujući svom talentu ona ih prikazuje takvim kakve su, bez okolišanja dobro i loše su jedno, konstantno menjajući strane.
BONUS POENI: Savršeno štivo kada prolazite kroz tužne momente, odlično da uvidite koliko strana i skrivenih značenja ljutnja može imati. I kako nas trigeri verni u stopu prate kroz život. I da bismo mogli da poradimo na tome.


Holly Gramazio je izdala svoj debi roman „The Husbands“ na proleće prošle godine i za samo nekoliko meseci ušla je na sve relevantne hit liste. Priča je jednako originalna koliko je i isčašena. Očajna single Lauren posle devojačke večeri stiže kući i shvata da je tu nepoznati čovek za kog se ispostavlja da je njen muž. Zapravo njen tavan je postao „mašina“ za pravljenje muževa, dovoljno je da jednog pošalje gore, dole će se vratiti sledeći kandidat. U tom glitchu vremena i prostora ona isprobava muževe kao cipele, neke vraćajući samo posle jednog pogleda, dok sa drugima pokušava da balansira kao na previsokim štiklama. Vrlo, vrlo zabavno štivo koje će vam ponuditi novu perspektivu.
BONUS POENI: Ako imate problem da u praksi primenjujete zahvalnost, ova priča će vas naterati da bude zahvalni ne onome što imate. Jer trava nije uvek zelenija tamo negde (samo ponekad!).


Ovo je knjiga koju sam pronašla kao neočekivanu preporuku na random Substack newsletteru. Opis je rekao ovako: Margo je nezaposlena samohrana majka sa jedva navršenih 20 godina i odlučuje se da pokrene OnlyFans kako bi se izvukla. Iako je lako mogla da bude priča puna predrasuda, ovaj roman je sve samo ne to. Autorka Rufi Thorpe tako lagano vodi kroz zaplet da sam se osetila kao da sam se saplela o sapun, proklizala i pala pravo nosem u stranice. Rufi mi je dužna jednu neprospavanu noć.
Koliko je knjiga zapravo dobra govori činjenica da je dospela na top 100 knjiga magazina Time. Plus! Mini TV serija inspirisana knjigom je trenutno u produkciji, samo ću reći da glavne uloge igraju: Elle Fanning, Nicole Kidman, Michelle Pfeiffer i Nick Offerman.
BONUS POENI: Ako vam je potrebno da ponovo čujete poruke da kad se vrata zatvore, otvori se prozor. I da, da, aposlutno ste sami tvorici svoje sudbine.


Spisateljica Monica Heisey u knjizi „Really Good, actually“ daje foto robot svih faza tuge i kajanja koje stižu posle raskida ozbiljne veze. Maggie ima 29 godina i upravo se razvodi od muža posle ravno 608 dana braka. I ništa nije zapravo „really good“. Manična, sumanuta, sluđena i aposlutnom poricanju bi pre bili opisi njenog stanja. Iako nije neka genijalna knjiga, zabaviće vas svojim mušićavim odlukama i konstatnom potrebom da upadne u nevolju i ostane tamo što duže je moguće.
BONUS POENI: Počećete da cenite svoj zdrav razum. Ili u suprotnom, ako se prepoznate u Maggienom ponašanju, biće vam jasno da je vreme za uzbunu.